PocketBook Touch Lux 3 – e-book z górnej półki.

Czytniki e-book są coraz bardziej popularne u nas w kraju. Sam kilka miesięcy temu miałem pierwszy raz okazję “poczytać” na ebooku Kindla. Samo czytanie książek na e-booku z ekranem E Ink Carta jest przyjemne i nie męczy oczu. Do testu “wpadł” w ręce model firmy PocketBook Touch Lux 3. Możemy określić, iż jest to e-book z wyższej półki z doświetleniem ekranu. Większość nie zna firmy PocketBook, która jest producentem wysokiej klasy czytników elektronicznych opartych na technologii E Ink (określanej niekiedy jako „elektroniczny papier”) i znajduje się ona na czwartym miejscu na świecie . W swoim portfolio posiadają także czytniki multimedialne oraz tablety z systemem Android. Model Touch Lux 3 można dostać za około 500 zł.

OPAKOWANIE I WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

Touch Lux 3 otrzymujemy w dość cienkim pudełku. Po otwarciu pudełka od góry wysuwamy kartonik w którym znajduje się nasz ebook oraz kabel do ładowania/transmisji danych. W pudełku znajdziemy jeszczę kartę gwarnacyjną i instrukcję obsługi. Co dziwne ładowarkę otrzymujemy w drugim dość dużym opakowaniu. Sama ładowarka również nie jest mała.

Ebook jest bardzo dobrze wykonany z przodu mamy 6 calowy ekran, a  na około niego ciemno szarą ramkę. Pod ekranem znajdziemy 4 przyciski Home, przyciski do zmiany stron do przodu/ do tyłu oraz przycisk uruchamiający menu.

Na dolnej krawędzi znajdziemy port microUSB do łądownia i transmisji danych oraz gniazdo kart microSD. Na górnej krawędzi znajdziemy dwa otwory najprawdopodobniej na montaż w etui.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Ekran 6″ E Ink Carta
Rozdzielczość 1024 x 758 pxl, 212 ppi
Poziomy szarości 16
Obsługiwane formaty plików PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF
Interfejs dotykowy pojemnościowy wielodotykowy z technologią Film Touch
Procesor All Winner A13 (1000MHz)
Pamięć RAM 256MB (DDR3)
Wewnetrzna pamięć flash 4 GB (około 3 GB dostępne dla użytkownika)
System operacyjny Kernel Linux 3.0.35
USB microUSB
slot SD/MMC microSD do 32 GB
Wyjście słuchawkowe
Głośniki zewnętrzne
Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth
Przeglądarka internetowa TAK
Akcelerometr
Języki menu polski, angielski, niemiecki, francuski i inne
Słowniki Słowniki ABBYY Lingvo, Webster 1913 i inne
Bateria Li-Ion 3,7V, 1500 mAh
Waga 208 g
Wymiary 174,4 x 114,6 x 8,3 mm
Współpraca z systemami Windows, Linux, MacOS
Funkcje dodatkowe BookStore, przeglądarka internetowa, kalkulator, szachy, słownik, Galeria Dropbox PocketBook, Pasjans, Biblioteki, Notes, PocketBook Sync, PocketNews, Scribble, Send-to-PocketBook, Sudoku
Gwarancja 24 miesiące
Zawartość opakowania czytnik, kabel USB, instrukcja szybkiego startu, pełna instrukcja obsługi w PDF
   

EKRAN

PocketBook Touch Lux 3 został wyposażony w 6″ calowy  pojemnościowy ekran multitouch o rozdzielczości (HD 1024 x 758). Ekran jak na e-booka z górnej półki został wykonany w najnowszej technologii, E Ink Carta. Zastosowanie  tej technologii pozwoliło na zaoferowanie wyższego kontrastu ekranu oraz zapewnienie lepszego komfortu wyświetlanego obrazu. Te w/w  cechy wpływają pozytywnie na  “czytelniejszy ekran”. 

Jest to jeden z nielicznych e-booków oferujących wbudowane podświetlenie, dzięki któremu  bez obaw możesz czytać w każdych warunkach oświetleniowych. Nie ważne czy jest całkowicie ciemno czy panuje “pół mrok” wystarczy ustawić podświetlenie ekranu na dogodnym dla siebie poziomie. Ekran nie odbija promieni słonecznych  dzięki czemu  jest czytelny nawet w największym słońcu.

Zastosowanie dotykowego ekranu pozwoliło wygodnie przewracać strony przesunięciem palca, płynną zmianę  regulacji podświetlenia i rozmiaru czcionki oraz łatwość w tłumaczeniu słów – wystarczy kliknąć je na ekranie.  Oczywiście dzięki przyciskom pod ekranem wykorzystamy większość funkcji.

ŁĄCZNOŚĆ

PocketBook Touch Lux 3 został wyposażony w moduł WiFi. Dzięki modułowi możemy korzystać z internetu , ściągać ksiażki z internetu czy aktualizować oprogramowanie.

OPROGRAMOWANIE

PocketBook Touch Lux 3 pracuje na autorskim oprogramowaniu opartym o system Linux. Oprogramowanie gwarantuje nam wiele funkcji oraz dodatkowych aplikacji – wielozadaniowość, aplikacje DropboxPocketbook i Send-to-PocketBook, gry (szachy, pasjans, sudoku), tworzenie notatek, przeglądarka internetowa, galeria, kalkulator, aż po obsługę 20 formatów plików czy profesjonalne słowniki Abby Lingvo. Jak widać nie jest to “zwykły” e-book. Multitasking pozwala nam na dużo szybszą oraz wygodniejszą pracę z kilkoma książkami jednocześnie. Możemy przełączać się między książkami bez ich wcześniejszego zamykania. Zainstalowane aplikacje rozszerzają funkcje podstawowe e-booka do bardziej “multimedialnych”. Aplikacja PocketBook Dropbox umożliwia nam łatwo dostęp do książek i innych materiałów, które umieścimy na swoim koncie Dropbox. Aplikacja Send-to-PocketBook pozwala na wygodne przesłanie książek na e-book poprzez wiadomość e-mail. Przesłane książki trafiają automatycznie do folderu Send-to-PocketBook. Obsługa wielu formatów plików pozwala nam czytać wiele dokumentów/książek bez ich konwersji. Nadal jednak najważniejszą funkcją jest możliwość czytania e-booków :). W trakcie czytania mamy możliwość zmiany czcionki, jej wielkości, akapitów  między wierszami czy marginesów między ramkami ebooka. Możemy również tworzyć notatki czy tłumaczyć teksty dzięki słownikom Abby Lingvo. Bardzo sprawnie działa wyszukiwanie w tekście oraz tworzenie zakładek.

PocketBook Touch Lux 3 jest łatwy w konfiguracji i personalizacji dla kilku użytkowników. Każdy z użytkowników może skonfigurować profil dla siebie i według własnych preferencji (wygaszacz ekranu, ustawienia przycisków czy dodatkowych funkcji ebooka).

MULTIMEDIA

Obsługa multimediów jeżeli możemy ją tak nazwać, sprowadza się  do otwierania zdjęć, korzystania z internetu czy grania w preinstalowane gry. I to wszystko naprawdę działa bardzo dobrze.

WYDAJNOŚĆ I BATERIA

Testując e-booka ciężko określić jego wydajność. Mimo wszystko PocketBook Touch Lux 3 oferuje wysokiej klasy szybkie podzespoły:  Procesor Allwinner 1Ghz, 256 MB pamięci RAM i wytrzymała bateria 1500 mAh zostały wzbogacone o najnowszej generacji ekran e-ink Carta o rozdzielczości 1024 x 758 px. Całość ze sobą współgra i zapewnia bezproblemową pracę. Temat baterii jest jeszcze trudniejszym elementem do oceny. Jak narazie po wielu godzinach testów * w tym praca Wifi + przeglądarka), kilkudziesięciu godzin czytania książek i kilku aktualizacjach systemu mamy 76% baterii. Czytając książki w nocy używane jest podświetlenie ekranu. Jak widać dużo % baterii nie ubyło. Używając czytnika tylko do czytania książek czas na pewno się wydłuży i będzie oscylował około miesiąca lub dłużej w zależności od tego w jakich warunkach i ile będziemy czytać książek.

PODSUMOWANIE

PocketBook Touch Lux 3 to już trzecia generacja jednego z najciekawszych czytników e-book, który pojawił się na naszym rynku w ostatnich latach. Producent pokazał jak się robi porządne czytniki z górnej półki. Wprowadzając jednocześnie szereg nowych rozwiązań i usprawniając już funkcjonujące stawia konkurencji dość wysoką poprzeczkę. Mi nie pozostaje nic innego jak gorąco polecić e-booka Touch Lux 3.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: